WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE PRZYRZĄDZANIA

Pokażemy, jak ważny jest wybór odpowiedniej wody, jak długo herbata powinna naciągać i jak różnymi przyprawami można według smaku dopełnić  aromat herbaty.

 

Warto się uczyć od znawców!

Szef tea tasterów TEEKANNE, Jörg Sakulowski, wierzy w zasadę "Konsumpcja herbaty daje satysfakcję dzięki odpowiedniemu przyrządzeniu". Przestrzeganie jego 6 złotych wskazówek uzyskasz herbatę o doskonałym smaku i aromacie, a picie tego niezwykłego trunku stanie się prawdziwą ucztą dla zmysłów

Jörg Sakulowski
Zasada numer 1
Najlepsza jakość
Zawsze należy używać tylko znanych marek herbat.Tylko one gwarantują wysoką jakość produktu.
Zasada numer 2
Woda
Należy w miarę możliwości korzystać w domu z wody wodociągowej, ponieważ jej smak jest konsumentowi znany i odbierany jako "neutralny". Można też korzystać z wody mineralnej niegazowanej, o jak najmniejszym smaku własnym, jak Volvic lub innej. Herbata czarna powinna być z zasady zaparzana wrzątkiem.
Zasada numer 3
Wrząca woda
Woda o dużej zawartości chloru powinna wrzeć co najmniej przez 2-3 minuty, aby wapno się osadziło, a chlor ulotnił. Jednocześnie nie należy "wygotować" wody.
Zasada numer 4
Gorąca woda
Wypłukać dzbanek na herbatę gorącą wodą i podgrzać.
Zasada numer 5
Odpowiednia ilość
Lepszy smak ma mocna herbata. Dlatego lepiej włożyć do dzbanka jedną torebkę herbaty więcej albo wsypać jedną łyżeczkę herbaty więcej. Do herbaty należy podawać cukier lub kandyz i mleko lub śmietanę (ale nie mleko kondensowane) oraz, według smaku, cytrynę.
Zasada numer 6
Optymalny czas parzenia
Herbata musi naciągnąć. Jak długo - to zależy od gustu konsumenta i rodzaju herbaty (herbata czarna, herbata zielona, herbata ziołowa itd.). Zalecany czas naciągania podajemy na wszystkich naszych produktach i w Internecie, w rubryce "Informacje na temat produktów".
Wskazówki dotyczące przyrządzania - herbata zielona

Wskazówki dotyczące przyrządzania - herbata zielona

Na filiżankę herbaty zielonej zwykle wystarcza nieco mniejsza ilość herbaty niż na filiżankę herbaty czarnej.

Rozróżnia się trzy tradycyjne sposoby przyrządzania:

Wariant 1

Zalać herbatę wrzątkiem. Napój jest najbardziej treściwy po 5 minutach.

 

Zalać herbatę wrzątkiem. Napój jest najbardziej treściwy po 5 minutach.   

Wariant 2

Zagotować wodę i ostudzić do temperatury 60°C. Następnie zalać herbatę i parzyć przez 3 minuty.

 

Zagotować wodę i ostudzić do temperatury 60°C. Następnie zalać herbatę i parzyć przez 3 minuty.   

Wariant 3

Zagotować wodę, krótko zaparzyć herbatę i zlać pierwszy napar. Następnie zalać herbatę powtórnie i parzyć przez 2-3 minuty.

 

Zagotować wodę, krótko zaparzyć herbatę i zlać pierwszy napar. Następnie zalać herbatę powtórnie i parzyć przez 2-3 minuty.   

Wskazówka dotycząca przechowywania

Herbata jest bardzo wrażliwym produktem naturalnym. Należy ją chronić przed ciepłem i przechowywać w suchym miejscu. Po pobraniu herbaty należy pamiętać o szczelnym zamknięciu blaszanej puszki lub chroniącego przed światłem szklanego pojemnika, aby nie ulatniał się jej specyficzny aromat. Herbata czarna nie powinna być przechowywana razem z herbatą aromatyzowaną, herbatkami ziołowymi i owocowymi oraz z przyprawami, aby uniknąć ich niepożądanego wpływu na aromat wrażliwej herbaty czarnej.

 

Przechowywanie herbaty czarnej

Herbata czarna nie powinna być przechowywana razem z herbatą aromatyzowaną, herbatkami ziołowymi i owocowymi oraz z przyprawami, aby uniknąć ich niepożądanego wpływu na aromat wrażliwej herbaty czarnej.

MIĘDZYNARODOWE ZWYCZAJE KONSUMPCJI

Co kraj, to obyczaj…

Herbata to kultura - w wielu miejscach na świecie herbata jest czymś więcej niż tylko napojem; jest światopoglądem, trwale zakorzenionym w danej kulturze. Z czasem utrwaliły się tu określone zasady obchodzenia się z tym produktem naturalnym.

  • Ameryka
  • Niemcy (Fryzja Wschodnia)
  • Anglia
  • Japonia
  • Rosja
  • Szkocja

Ameryka

W Ameryce nie ma jednolitych zasad przyrządzania herbaty.

W zależności od kraju pochodzenia Amerykanów herbatę konsumuje się na najprzeróżniejsze sposoby. Niemniej trend spożywania herbaty mrożonej pochodzi z Ameryki. Herbatę mrożoną wynalazł już w 1904 roku handlarz herbaty Richard Blechynden, który pewnego upalnego dnia lata polał naparem herbaty kostki lodu. Obecnie herbata mrożona, pita z cukrem lub z cytryną, należy w Ameryce do ulubionych napojów.

Niemcy (Fryzja Wschodnia)

We Fryzji Wschodniej pije się niemal tak wiele herbaty jak w Anglii. Fryzowie z tego regionu byli pierwszymi konsumentami herbaty w Niemczech.

Mocna herbata z odrobiną rumu stała się tu szybko ulubionym napojem. Licząca ponad 300 lat tradycja delektowania się herbatą jest przez wschodnich Fryzów kultywowana do dziś. Wschodni Fryz "z krwi i kości" pije swoje trzy "koppkes" nawet pięć razy dziennie - konsumowanie mniej niż trzech filiżanek herbaty na raz uwłacza tradycji wschodniofryzyjskiej.

Uważana przez mieszkańców tego regionu za podstawowy produkt spożywczy herbata wschodniofryzyjska jest mieszanką głównie herbat Assam z północno-wschodnich Indii. Do filiżanki wkłada się najpierw duży kawałek kandyzu - zwanego "Kluntje" - następnie nalewa się herbatę i dodaje nieco "Rohm" (nie ubitej śmietany) - mieszanie byłoby naganne. W ten sposób konsument herbaty wschodniofryzyjskiej delektuje się najpierw herbatą z "Wulkje" ("chmurką śmietany"), następnie smakiem cierpkiej herbaty i wreszcie herbatą słodzoną z dna filiżanki.

Anglia

Dla Anglików herbata i jej konsumpcja jest czymś więcej niż tylko tradycją i napojem rozgrzewającym. Konsumpcję herbaty wykreowali na styl życia. Anglik pije średnio sześć filiżanek herbaty dziennie.

Pierwszą filiżankę Anglik pije często jeszcze przed śniadaniem: to Early Morning Tea. Następnie przychodzi czas na Breakfast Tea, a o tradycyjnej porze "Tea Time", o godzinie piątej po południu, na kolejną herbatę. Przyrządza się herbatę mocną i podaje ze świeżym mlekiem, zgodnie z zasadą "m.i.f." (milk in first). Już w ubiegłym stuleciu ta "Afternoon Tea" zyskała rangę wydarzenia towarzyskiego, celebrowanego w wyższych warstwach społecznych w eleganckich ubiorach, z wykorzystaniem kosztownych serwisów do herbaty i serwowaniem wyszukanego pieczywa i ciast.

 

Japonia

Wywodzący się z buddyzmu Zen japoński ceremoniał picia herbaty jest dopracowany w najdrobniejszych szczegółach.

Do tej pełnej kunsztu formy konsumpcji herbaty na szczególne okazje wykorzystuje się specjalne akcesoria i zieloną, sproszkowaną herbatę zwaną matcha, ubijaną na zawiesinę w miseczce do picia miotełką do herbaty. Każda czynność ceremoniału picia herbaty jest dokładnie określona.

 

Rosja

Rosyjska tradycja picia herbaty koncentruje się wokół samowaru, dużego naczynia z miedzi, brązu lub porcelany.

Mały dzbanek ("czajnik'), w którym zaparza się wyjątkowo mocną herbatę umieszczony jest  na samej górze naczynia. W samowarze woda na herbatę utrzymywana jest w temperaturze wrzenia przez rozżarzony węgiel drzewny, znajdujący się we wnętrzu naczynia, w rurze o kształcie komina.

Obecnie są w użyciu także samowary elektryczne. Gorącą wodę ze zbiornika wlewa się do filiżanki, przekręcając mały kurek. Esencję z czajnika miesza się z gorącą wodą w proporcji 1/3 do 2/3.

W Rosji herbatę pije się zwykle bez mleka, najczęściej w szklankach. Azjatycko-muzułmańskie grupy ludności piją herbatę także z mlekiem.

Popularna jest również konsumpcja herbaty z kawałkiem cukru brązowego lub łyżeczką wkładanej do ust marmolady owocowej, przez którą popija się gorzką, mocną herbatę.

W Azji Środkowej (południowy Kazachstan, Kirgizja, Uzbekistan, Turkmenia, Tadżykistan) pije się niemal wyłącznie herbatę zieloną.

Szkocja

Szkoci przyrządzają herbatę,

... wlewając najpierw do filiżanki trochę (czasami też nieco więcej) whisky, posypując ją odrobiną cukru, zalewając tę mieszankę mocną, gorącą herbatą i zdobiąc całość śmietaną.

 

Bożonarodzeniowe ciasteczka o smaku wanilii i herbaty Rooibos

Spójrz na przepis

Słodka, Słodsza, Rosé Latte

Nasza ulubiona herbata w roku 2017 jest różowa!

Spójrz na przepis

TEEKANNE na Facebooku

Odwiedź naszą stronę na Facebooku, gdzie odkryjesz interesujący świat herbaty ...

Odkryj TEEKANNE na Facebooku.