Herbata w filmach

herbata-w-filmach

Herbata odcisnęła swoje piętno na wielu aspektach ludzkiego życia. Pojawia się zarówno w naszej codzienności, jak i w kulturze. Jej istnienie w muzyce czy kinematografii stało się niezwykle naturalne. Można zauważyć herbatę w filmach takich jak “James Bond”, “Autostopem przez galaktykę”, “Gra tajemnic”, “Jane Austen”, “Dog soliders”, “Wyspa żywych trupów” i wiele wiele więcej. Istnieje ogromna ilość typów scen i funkcji herbaty, które widoczne są w filmach. Poniżej prezentujemy 2 rodzaje.

Czytaj więcej →

Herbata cygańska

herbata-cyganska

Z czym Wam się kojarzą Cyganie? Kiedyś byli wyznacznikiem kultury kolorowej, biesiadnej, związanej z magią i naturą. Tabory cygańskie siały również postrach wśród dzieci. Mało kto wie, że wiele dzisiejszych uprzedzeń do Cyganów to pozostałości strasznych legend, jakimi obrosła kiedyś ta grupa ludzi. Co pozostało dziś z ich barwnej kultury? Szczerze powiedziawszy, niewiele. Obecnie obrządki czy liczne rytualne zabawy np. na powitanie lata, wykonywane są bardzo rzadko, gdzieś na wsiach na krańcu świata… Cyganki wróżyły kiedyś z ręki przyszłość, odganiały demony i sprawiały, że świat wydawał się nieco bardziej barwny. Dziś z tej kultury zostały nam choćby „placki po cygańsku” czy herbata cygańska. Jak ją się przyrządza i czym się wyróżnia?

Czytaj więcej →

Plantacja herbat

plantacja-herbaty

Plantacja herbaty jest jedną z najciekawszych ze względu na właściwą jej specyfikę upraw. Jej istnienie zależy w dużym stopniu od klimatu oraz plantatora. W jednym regionie można ją zbierać cały rok, w innym – tylko wiosną. Na jednej plantacji może rosnąć wiele rodzajów herbaty, ponieważ rodzaj w dużym stopniu zależy od pory zbiorów oraz procesów obróbki liści. Jednak najważniejszym rozróżnieniem jest gatunkowe – Camelia siniensis (herbata chińska) posiada małe liście i rośnie w dość chłodnych regionach Japonii oraz Chin, najczęściej w wysokich górach. Natomiast plantacja herbaty o szerokich liściach potrzebuje klimatu tropikalnego, który obfituje w wilgoć. Można ją spotkać w Indiach oraz kilku regionach Chin.

Czytaj więcej →

Herbata w Anglii

herbata-w-anglii

Herbata najczęściej kojarzona jest z trzema regionami: Indiami, Chinami oraz Anglią. Znane wszystkim five o'clock nie wzięło się jednak znikąd i posiada swoją historię. Dlaczego herbata czarna w Anglii urosła do rangi tradycji narodowej? Poniżej przedstawiamy krótką genezę tego zwyczaju oraz przepis na iście brytyjski napój.

Czytaj więcej →